Junibacken – ett barnkulturhus med hjärtat i boken

JunibackenJunibackens historia går långt bak i tiden och startar med Staffan Götestam som initiativtagare, och som liten alltid tyckte att museer var tråkiga. Staffan hade en vision om att bygga något annat än ett vanligt barnmuseum, något lekfullt och interaktivt. Som barn älskade han teater, så målet var att kombinera teaterns idé med ett kulturhus för barn.

Götestam presenterade sitt förslag för Astrid Lindgren; och från början var det enbart hennes verk han ville presentera. Astrid själv tyckte det nog var klokt och bra, men något ”Astrid Lindgren-hus” ville hon rakt inte veta av. En plats där andra barnboksförfattare och illustratörer kunde lyftas fram och inspirera, det gick däremot bra. Och så fick det bli.

Junibacken invigdes 8 juni 1996, och lever än i dag 20 år senare kvar på Djurgården i Stockholm. Idag är Junibacken ett barnkulturhus med hjärtat i boken. Allt de gör utgår från deras yttersta mål: Att väcka lusten att läsa. Med utställningar och teaterföreställningar som bygger på verk av Nordens allra främsta barnboksförfattare vill de uppmuntra kreativitet och fantasi – och visa vägen till magin mellan sidorna.

Det är även precis vad Junibacken gör, för redan när du kommer in här så känner du glädjen, lusten och magin i luften. Du får både som barn och vuxen upptäcka, leka loss och njuta av de vackra och trovärdiga miljöerna från alla det fantastiska sagorna som vi alla så väl känner igen. Här möter du ibland annat Mumin och hans värld, Pippi Långstrump och hennes vänner, Karlsson på taket, Mamma Mu och kråkan och många fler.Mumin huset

När du känner för en liten paus efter allt busande, så kan du njuta av de fantastiska teaterföreställningarna som visas på scenen. Här visas fler olika föreställningar varje dag, så något nytt för dig både stor som liten ryms alltid, för faktum är att Junibacken är en av landets absolut största barnteaterproducenter, med över 1600 föreställningar per år.

Själva hade vi äran att få se ”Koko och Bosse” under vårt besök, som är ett litet drama om barn och vuxna och deras olika viljor, efter boken med samma namn av Lisen Adbåge. Pjäsen var riktigt bra och tanken med att få barn och vuxna att skratta åt sig själva, och med varandra var riktigt god, för skratt var just vad denna pjäs bjöd på. Lusten att läsa Lisens böcker väcktes också – då hon var en ny författare både för mig som vuxen och för mitt barn.

Därför passade ett besök i Sveriges största barnbokshandel bra. För visste ni att den faktiskt även ryms här på Junibacken? Här finns ett fantastiskt utbud av barnböcker för alla åldrar, noga utvalda av Junibackens hängivna personal. Här ryms även en mängd titlar på andra språk än svenska, allt från Astrid Lindgrens klassiker till nyskrivna favoriter av svenska författare och illustratörer. Det tycker vi är riktigt bra!

Som avslutning på vårt fantastiska besök njöt vi av en god och prisvärd lunch på Junibackens alldeles egna restaurang. Här serveras allt från nya vegetariska favoriter till hemlagad husman – och inte minst barnklassikerna köttbullar och pannkakor. Här kan man även njuta av goda bakverk, glass i stora lass och en massa annat gott som passar både stora och små.

För att summera det hela så rekommenderar vi varmt ett besök på Junibacken. Vi tycker ett besök lämpar sig allra bäst om du är i mellan 3-7 år, då mycket av det roliga attraktionerna kräver att man är lite mindre. Men ett besök är inte helt förgäves om du är mindre eller större än så, utan det finns mycket kul att upptäcka här ändå!

För mer information eller ett besök se: Junibacken.se.

starRating_4

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.