I samarbete med Eckerölinjen.se har en utav er chansen att vinna en dagskryssning inkl. buffé för familjen.
Tävlingens pris
En dagskryssning inkl. buffé för familjen
”På bara två timmar tar Eckerö Linjens fartyg M/S Eckerö dig från Grisslehamn i Roslagen till Eckerö på Åland. Ombord finns flera olika restauranger att välja mellan, en välsorterad taxfreebutik samt underhållning alla dagar med fartygets kryssningsvärdar och inbjudna gästartister. Åk på en dagskryssning eller stanna lite längre på Åland och utforska öriket och den vackra skärgårdsmiljön. Eckerö Linjen erbjuder hotell, stugor och gästhem över hela Åland samt färdiga resepaket med aktiviteter som passar både stora och små.
Fram till den 23 december står det stora julbordet uppdukat i fartygets bufférestaurang Bornholm. Här hittar du både de traditionella svenska och åländska julrätterna samt nya spännande smaker med en egen jultwist. Fartyget är julpyntat och i taxfreebutiken har hyllorna fyllts med fina julklappstips till förmånliga sjöpriser. Varje tisdag fram till jul bjuds det även på en glittrande julshow med showgruppen Vi2 i bar Klubb Kuling. Välkommen ombord!”
Så här tävlar du
Svara på tävlingsfrågan i kommentarsfältet nedan och motivera varför just du ska vinna, och glöm inte att skriva med ditt namn, e-post och ev bloggadress.
Vad är din stora favorit på julbordet och varför?
För större chans att vinna:
– Dela tävlingen vidare offentligt på Instagram eller Facebook.
– Följ ungaforaldrar.se och Eckerölinjen på Instagram.
– Gilla Unga Föräldrar och Eckerö Linjen på Facebook.
Tävlingen pågår till och med den 3/12, kl. 00:00.
Det var så länge sedan jag åkte båt.
Finsk kålrotslåda, dansk rödkål och svensk grönkål = mina julbordsfavoriter! Och en passande mix med tanke på mina barns genetiska arv;-)
Min absolut favorit är samlingen av hela familjen vid middagsbordet. Maten spelar inte så mycket roll, men min familjs harmoni är mycket värdefull för mig.
Samla hela min familj, de goda tankarna i allas hjärta och goda önskningar är min absolut favorit på julmiddagen. Jag hoppas att jag kan tacka min familj som är mitt stöd med en fantastisk middag.
Grisfötter så klart, det fans alltid på julborden när jag var barn, min mamma som är över 80 tillagar fortfarande denna delikatess.
Skinkan
Sillbordet, det är så spännande att se om det kommit nya smaker/inläggningar.
Vill vill gärna ut och åka,
kanske någon pirat råka ?
Barnen har inte åkt båt förut,
men på den okunskapen kan det bli slut !
Frisk luft och mycket hav,
under denna last kan vi gärna bli slav !
Janssons Frestelse Det är lustigt det blir bara en gång om året, jag äter det. Det glöms bort ibland under resten av året.
Jag kan inte se en julmåltid utan skinka, rödbetssallad och tunnbröd!! Alltid magiskt gott och alldeles underbart 🙂
Jag och mannen for på kryssning som bröllopsresa och det skulle vara jätteroligt att få åka med alla tre döttrar på en liten minisemesters kryssning 🙂
Sillen! Underbar julklapp till hela familjen! Skulle verkligen ta till vara på den tiden och får sedet som en liten mini julafton då jag måste jobba under jul! Följer och delat på både fb och insta: Manda Nyman och Amandalotta
alla olika röror som man inte får i vardagslag
Enkelt och smidigt med Eckeröbuss och kryss, det går så fort, fast vi satt i släden nys.
Tänk att få njuta av varje ålandsdelikatess: lax, svartbröd och fria från stundande julestress.
Jag är gärna med och tävlar. Har aldrig åkt med Eckerölinjen men det verkar vara en mysig båt.
Min favorit på julbordet är min mammas räkomelett (och ok då, köttbullar är en favorit också). Jag kan inte vara utan en räkomelett på jul så stackars mamma får alltid stå och laga till det.
Janssons Frestelse! Salt och gott som havet.
Jag vill vinna detta pris
och för en stund få befinna mig i ett flytande paradis;
-På riktigt kunna koppla av
och njuta av blått, böljande, skimrande hav.
-Äta gott och må gott
och njuta av Eckerölinjens all underhållning och komfort
Här har ni en mamma med 5 små filurer som gärna ger sig ut på upptäckarturer.
Att få åka ut till havs bland hajar och pirater vore kul. Hemmagjorda köttbullar äter vi allra helst till jul.
Min favorit på julbordet är Jansson frestelse.
Jag skulle vilja vinna detta då sonen älskar att åka båt och skulle uppskatta detta. Han gillar även mat precis som jag och vi skulle trivas som fisken i vattnet.
Min absoluta favorit på julbordet är glaserat julskinka och som efterrätt knäck kola!
Den här resa skulle bli den finaste och världens bästa julklapp för vår underbara familj!
Har gillat och delat på Instagram @sjevernasvetlost
Min favorit är morotslåda då mina föräldrar är från Finland. Den är mild och god, och lite prinskorv till så blir det väldigt gott.
Jag skulle ta med min ensamstående syster och hennes dotter som är 7 år som älskar all typ av julmat.
Min Mormor är 95 år och still going strong så hennes köttbullar vill man inte missa
Min favorit är ägghalvor med räkor ,kan vara det tråkigaste svarer av alla men med en sambo som är allergisk mot ägg och resten av familjen mot skaldjur så är julen min enda chans att frossa i dessa haha. Vilket äventyr detta skulle vara för mina tjejer