Stinsen tar dig med på en innehållsrik rundtur till de mest intressanta sevärdheterna i Göteborg. Turen slingrar sig genom både trånga gränder och längs kanalerna – hög mysfaktor utlovas! Turen går främst innanför vallgraven där Göteborg en gång byggdes upp, och under resan kommer du lära dig en hel del om Göteborgs snart 400-åriga stad.
Om du utnyttjar Stinsens heldagsbiljett så kan du stiga av och på som du vill vid hållplatserna. Du kan då smidigt och enkelt passa på att besöka till exempel Haga, Kungstorget, Kronhusbodarna, Feskekörka, Domkyrkan och Avenyn eller varför inte något helt annat som är i anslutning till det lilla charmiga turisttågets hållplatser. Turen tar ca 40 minuter och guidas på svenska, engelska och tyska.
Vi själva valde att strosa runt inne i city, och boka in ett besök på Maritiman – Göteborgs maritima centrum som låg nära i anslutning till hållplatserna som vi passerade längst vår tur. Om du behöver tips och idéer på aktiviteter som passar dig och din familj, så kan du mer än gärna fråga personalen ombord. Det delar gärna med sig utav sina smultronställen och tips på platser som är värda ett besök.