Årets smaksatta glöggnyhet från Saturnus är den alkoholfria glöggen Choklad & Hjortron. Den har tagits fram i samarbete med Åre Chokladfabrik och familjeföretaget Saturnus. Hur den smakar? Tänk dig en härligt len smak av mustig choklad toppad med en subtil ton av hjortron, Norrlands vilda guld, så kommer du nära.
Varje år lanserar familjeföretaget Saturnus nya glöggsorter med både innovativa och mer traditionella smaker, med och utan alkohol. Glöggen Choklad & Hjortron är inspirerad av hjortontryffeln – en älskad pralin som hängt med sedan Åre Chokladfabrik startade för 25 år sedan. Resultatet är en mustig glögg med god fruktighet. En ny vinterklassiker som gärna serveras rykande varm.
Familjeföretaget Saturnus har tillverkat välsmakande drycker sedan 1893. Idag är vi Sveriges äldsta och största glöggproducent och all vår glögg tillverkas av väl utvalda råvaror med en hantverkstradition som har gått i arv i generationer.